تغییر مالکیت و تغییرات در نوع خدمات وبسایت مشاهده اطلاعیه

بزودی info@p30script.com تایم کاری : شنبه تا چهارشنبه رشت، تختی

whois دامنه و دانستنی های مفید در خصوص آن

whois دامنه از جمله مواردی است که مالکیت یک دامنه را نمایش می دهد. در واقع whois دامنه همچون یک شناسنامه، اعتبار و هویت دامنه را مشخص می نماید. در این مقاله تیم پی سی اسکریپت تلاش دارد تا در خصوص whois دامنه اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهد.

whois دامنه چیست؟

whois دامنه (به عنوان عبارت «هو ایز» تلفظ می‌شود) یک پروتکل جستجو است که به طور گسترده برای جستجو از پایگاه داده‌های کاربران ثبت شده یک منبع اینترنتی مانند نام دامنه، آدرس IP یا AS استفاده می‌شود، و همچنین برای طیف گسترده‌ای از اطلاعات دیگر نیز استفاده می‌شود.

WHOIS دامنه در ابتدا در برنامه کنترل شبکه (NCP) پیاده سازی شده بود، اما وقتی استاندارد TCP / IP در ARPANET و سپس اینترنت تبدیل به استاندارد شد، کاربرد اصلی خود را پیدا کرد.

کوئری who is سرور به طور معمول مشخصات یک واحد است، یعنی نام یک منبع است.

انواع وضعیت دامنه ها در whois دامنه:

addPeriod

این مدت زمان اولیه رزرو دامنه شماست، وقتی دامنه را خرید می‌کنید چند روز در رزرو باقی میماند که این دوره addperiod نام دارد.

autoRenewPeriod

این وضعیت است که در آن دامنه به صورت خودکار تمدید می‌گردد، اگر قصد تمدید دامنه خود را ندارید این گزینه را باید غیرفعال کنید.

inactive

وضعیتی از دامنه است که نام سرورها صحیح وارد نشده و دامنه شما مشکل DNS دارد.

ok

این وضعیت بدون مشکل دامنه‌است، یعنی هیچ مشکلی یا محدودیت برای ادامه فعالیت این دامنه وجود ندارد.

pendingCreate

این کد وضعیت زمانی اتفاقی می‌افتد که درخواستی برای ثبت دامنه‌ای ارسال می‌گردد.

pendingDelete

این زمانی است که دامنه از حالت قفل خارج شده و آماده ثبت مجدد می‌گردد و از پایگاه داده رجیستراتور حذف می‌گردد.

pendingRenew

زمانی که درخواستی برای تمدید دامنه ارسال می‌گردد، وضعیت دامنه به این صورت تغییر می‌کنند.

pendingRestore

وقتی وضعیت دامنه به صورت pendingRenew در خواهد آمد که ثبت کننده دامنه به رجستراتور درخواست بازیابی دامنه و خارج کردن دامنه از حالت redemptionPeriod را می‌دهد.

pendingTransfer

زمانی که درخواستی برای انتقال دامنه ارسال می‌گردد، وضعیت دامنه به این صورت در whois دامنه تغییر می‌کنند.

pendingUpdate

زمانی که اطلاعات دامنه در حال بروزرسانی است، وضعیت دامنه به این صورت درخواهد آمد.

redemptionPeriod

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که دامنه برای حذف ارسال می‌شود، معمولاً دامنه به دلیل عدم تمدید به مدت 30 روز در این وضعیت باقی میماند.

renewPeriod

هنگام تمدید دامنه، وضعیت دامنه به این صورت تغییر می‌کند.

serverDeleteProhibited

این یک وضعیت خاص است، برای زمانی که مثلاً دامنه مشکل حقوقی دارد. در این زمان دامنه حذف نمی‌گردد.

serverHold

این وضعیت دامنه توسط رجیستراتور تعریف شده، در این زمان DNS روی دامنه تنظیم نمی‌شود.

serverRenewProhibited

این حالت وقتی اتفاق میافتد که رجستراتور اجازه تمدید دامنه را به ثبت کننده نمی‌دهد، بیشتر این وضعیت در موارد حقوقی اتفاق می‌افتد.

serverTransferProhibited

این حالت وقتی اتفاق میافتد که رجستراتور اجازه انتقال دامنه را به ثبت کننده نمی‌دهد، بیشتر این وضعیت در موارد حقوقی اتفاق می‌افتد.

serverUpdateProhibited

این حالت وقتی در whois دامنه اتفاق میافتد که رجستراتور اجازه آپدیت دامنه را به ثبت کننده نمی‌دهد، بیشتر این وضعیت در موارد حقوقی اتفاق می‌افتد.

transferPeriod

این حالت در زمانی در whois دامنه اتفاق می‌افتد که شما درخواست انتقال دامنه را دارید و قرار است دامنه منتقل شود به شخص دیگری

سخن آخر:

مسائل و سیاست گذاری‌های مربوط به WHOIS در دولت فدرال ایالات متحده آمریکا ایجاد می‌شود. اما همانطور که گفته شد Whois شدیداً مشکل حریم خصوصی دارد و به آزادی بیان و ناشناس بودن افراد مشکل دارد. با این حال WHOIS ابزار مهم برای ماموران در رابطه با شناسایی افرادی که تخلفاتی مانند اسپم، فیشینگ و… انجام می‌دهند و نام دامنه به نام آنهاست.

مژدهی

131 مطلب منتشر شده

کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر(نرم افزار) که 4 سال است در زمینه ترجمه انواع متون تخصصی، انجام پروژه و پایان نامه و همچنین نگارش مقالات داخلی و خارجی در حوزه IT ، مهندسی کامپیوتر و مدیریت فعالیت دارم. با توجه به علاقه ای که به بحث سئو و بهینه سایت داشتم حدود 2 سال است که به صورت جدی بر روی مقالات این گرایش متمرکز شده ام/

درباره این مطلب نظر دهید !