تغییر مالکیت و تغییرات در نوع خدمات وبسایت مشاهده اطلاعیه

بزودی info@p30script.com تایم کاری : شنبه تا چهارشنبه رشت، تختی

درباره ی توضیحات متا بیشتر بدانیم

 

توضیحات متا (Meta Description) چیست؟

توضیحات متا یکی از ویژگی های HTML می باشد که خلاصه ی دقیقی از صفحات وب ارائه می دهد. آنها عموما در زیر لینک های آبی رنگ در صفحه ی نتایج موتور جستجو (SERPs ) ظاهر می شوند.

عنوان و توضیحات پیشنهادی خود را در زیر وارد نمایید تا ببینید این بخش ها چگونه در نتایج گوگل ظاهر می شوند

درباره ی متا تگ توضیحات بیشتر بدانیم

نمونه کد html :

<html>
<head><meta name="description" content="This content is often displayed in Google results"></head>
<body>

</body>
</html>

 

طول مناسب

طول توضیجات متا می تواند متفاوت باشد اما موتورهای جستجوگر معمولا متن های بیش از ۱۶۰ حرف را برش می دهند. بهتر است توضیحات متا به قدری طولانی باشد که کامل موضوع آن صفحه را شرح دهد ولی کمتر از ۱۶۰ حرف باشد.

 

فرمت مناسب

تگ های توضیحات متا، اگرچه با رتبه بندی موتور جستجو ارتباطی ندارند، اما باعث می شود کلیک بر روی لینک ها در صفحه ی نتایج موتور جستجو ( SERP ) برای کاربران بیشتر شود و همین موضوع بسیار مهم می باشد. این پاراگراف های کوچک فرصتی برای وب مستر می باشد تا محتوا را برای جستجو کنندگان تبلیغات کنند همچنین فرصتی برای جستجوکنندگان می باشد تا تصمیم بگیرند که آیا این محتوا به درد آنها می خورد و شامل اطلاعاتی می باشد که آنها انتظار دارند.

توضیحات متای هر صفحه، باید به شکل هوشمندانه کلیدواژه هایی را دربرداشته باشد که آن صفحه هدف گرفته است، اما همچنین باید توصیف قانع کننده ای که یک جستجوگر می خواهد کلیک کند را ایجاد کند. توضیحات متا باید مستقیما با صفحه ای که توصیف می کند مرتبط باشد و از توصیف های صفحات دیگر، مجزا و منحصر به فرد باشد.

 

عامل رتبه بندی گوگل نمی باشد

در سپتامبر سال ۲۰۰۹ گوگل اعلام کرد که نه توصیفات متا و نه کلیدواژه های متا عامل الگوریتم رتبه بندی گوگل در جستجوی وب نمی باشند. زمانیکه جستجو کنندگان از اپراتورهای پیشرفته ی جستوگر برای تطابق دادن محتوای متا تگ استفاده می کنند گوگل از توصیفات متا برای نشان دادن نتایج استفاده می کند، اما این نکته حایز اهمیت است که توضیحات متا مستقیما بر الگوریتم رده بندی گوگل برای جستجوی معمولی سایت تاثیر نمی گذارد.

یعنی اینکه، توضیحات متایی که به خوبی نوشته شده است می تواند مردم را اغوا کند تا ازسایت شما دیدن کنند و این دیدن ها بر رتبه ی سایت شما تاثیر می گذارد. به همین دلیل تمرکز بیشتر بر روی توضیحات متا اهمیت بیشتری دارد.

 

بهترین کارهای SEO با متاتگ توضیحات
نسخه ی تبلیغاتی

تگ توصیف متا در نقش نسخه ی تبلیغات عمل می کند و توجه خوانندگان را به سوی وب سایت هایی در SERP جلب می کند و بنابرین بخش بسیار بارز و مهم بازاریابی جستجو محسوب می شود. ایجاد توصیف خوانا و قانع کننده با استفاده از کلیدواژه های مهم می تواند برای وب سایت مفید باشد. برای افزایش میزان کلیک زنی در سایت بر صفحه نتایج موتور جستجو، لازم به ذکر است که گوگل و سایر موتورهای جستجوگر کلیدواژ ها را در توضیحات پررنگ می کنند . چنین متن پررنگی می تواند باعث جلب توجه جستجوگران باشد،بنابرین تلاش کنید توضیحات را تا حد امکان به خوبی با واژه ها مطابقت دهید.

 

از متا تگ توضیحات با محتوای تکراری پرهیز کنید

همانند تگ عنوان ها، این موضوع اهمیت دارد که متا تگ توضیحات در هر صفحه منحصر به آن صفحه باشد. در غیر این صورت نتایج درSERP بدین شکل خواهد بود:

یک راه برای مقابله با متا تگ توضیحات تکراری، ایجاد راهی پویا و با برنامه جهت ایجاد توصیفات منحصر به فرد متا برای صفحات اتوماتیک می باشد. هیچ جایگزینی برای توضیح متایی که در هر صفحه می نویسید وجود ندارد.

 

بعضی مواقع ننوشتن متا تگ توضیحات ایرادی ندارد

اگرچه منطق مرسوم این است که نوشتن توضیحات متای خوب عاقلانه است تا اینکه موتورهای جستجوگر صفحه سایت را خدشه دار نکند، اما همیشه چنین نیست. از این قاعده ی کلی برای تشخیص اینکه آیا بایستی برای خود توصیف متا بنویسید استفاده کنید.

اگر صفحه ای بین یک تا سه عبارت (term) را در نتایج گوگل نشانه گرفته است یعنی قرار هست برای یک تا سه عبارت مختلف در نتایج بالای گوگل قرار بگیرد، توضیحات متایی را بنویسید تا کاربرانی که به جستجوی این اصطلاحات می پردازند را مورد هدف قرار بدهد.

اگر صفحه ترافیک طولانی را هدف قرار داده است، بهتر است بگذاریم موتورهای جستجو خودشان توضیحات متا را پر کنند. دلیل این کار ساده است: هنگامی که موتورهای جستجو توضیحات متا را ساماندهی می کنند، همیشه کلیدواژه ها و اصطلاحاتی را که کاربران جستجو می کنند نمایش می دهند. اگر یک وب مستر توضیحات متا را در کد صفحه بنویسد، آن چه که برای نوشتن انتخاب می کند می تواند ارتباطی را که موتورها طبعا ایجاد می کنند بکاهد، و این کار بستگی به جستجو دارد.

اخطار به خاطر حذف عمدی تگ های توصیف متا: به یاد داشته باشید که سایت های اشتراک گذاری اجتماعی مانند فیسبوک عموما از تگ توصیف متا به عنوان توصیفی استفاده میکنند که موقعی که صفحه در سایت شان به اشتراک گذاشته می شود آن توصیف ظاهر می شود. سایت های اشتراک گذاری اجتماعی بدون تگ های توصیف متا ممکن است اولین متنی را که پیدا می کنند را استقاده کنند.بسته به اولین متن صفحه ی شما، این کار احتمال دارد برای کاربرانی که از طریق اشتراک گذاری اجتماعی ازسایت شما دیدن می کنند تجربه ی خوبی نباشد.

 

نکته: موتورهای جستجوگر همیشه از توصیف متای شما استفاده نمی کنند

در برخی موارد، ممکن است موتورهای جستجو توصیف متایی که وب مستر در HTML صفحه مشخص کرده است را نپذیرد. زمان دقیق این رویداد قابل پیش بینی نیست، اما اغلب زمانی این اتفاق رخ می دهد که گوگل تصور می کند توصیف متا موجود، به طور کافی نسخه ی صفحه را توضیح نمی دهد و بخشی از صفحه ی مقصد را تشخیص می دهد که با جستجوی کاربران بهتر تطابق دارد.

محمدرضا

36 مطلب منتشر شده

محمدرضا هستم در زمینه امنیت شبکه و امنیت وب سایت ها فعالیت تخصصی دارم از دیگر تخصص های بنده درفضای سایبری , طراحی سایت , برنامه نویسی , افزایش سئو وبسایت ها می باشد.

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

اصطلاحات در سئو

13
دقیـقه مطالعه
مشاهده