تغییر مالکیت و تغییرات در نوع خدمات وبسایت مشاهده اطلاعیه

بزودی info@p30script.com تایم کاری : شنبه تا چهارشنبه رشت، تختی

در زمان خرید دامنه به چه نکاتی باید دقت نمود؟

دامنه یا domain در واقع به نام یک وب سایت اینترنتی گفته می شود. فعالیت و کسب و کار شما در اینتنرت با یک url شناخته می شوند که به این آدرس؛ نام دامنه اطلاق می گردد. تیم پی سی اسکریپت تلاش نموده است تا در این مقاله اطلاعات خوبی در خصوص دامین ارائه دهد.

 

یک دامنه از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

به صورت کلی دامنه از دو بخش تشکیل شده است:

 • نام دامین
 • پسوند دامین

نام دامنه: بخش اول یک url به نام دامین معروف است. در این بخش شما می توانید نام مد نظر که با سلیقه و نوع فعالیت شما مرتبط است را انتخاب نمایید. در انتخاب نام دامنه باید به موارد زیر دقت کنید:

 • نام دامنه آسان باشد.
 • نتوان املاهای مختلفی برای آن دامین تصور نمود.
 • ساده و قابل حدس باشد.
 • کوتاه و مختصر باشد.
 • به نام سایر برندها و کسب و کار های معروف نزدیک نباشد.
 • معرف نوع فعالیت شما باشد و به آن مرتبط باشد.
 • تا حد ممکن از قرار دادن “-” یا عدد در نام دامنه پرهیز شود.

پسوند دامنه: پسوند دامین که به آن TLD نیز گفته می شود انواع مختلفی دارند و معنای متفاوتی نیز می توان برا آنها در نظر گرفت. در گام اول پسوندهای عمومی همچون COM,NET,ORG و … موجود می باشند. به طور مثال COM مخفف commercials و به معنی تجارت است. لذا بیشتر برای کسب و کار های تجاری آنلاین استفاده می شود. پسوند ORG نیز مخفف organization است و بیشتر برای نهاد ها و سازمانها کاربرد دارد.

البته انواع دیگری از پسوند دامین ها نیز موجود هستند که به آنها پسوند های ملی می گویند. به طور مثال پسوند IR ، پسوند کشور ایران است و معمولا برای فعالیت هایی که دامنه کاری آنها به داخل کشور مربوط می شود، کاربرد دارد. پسوند های ملی اغلب دو حرفی می باشند و با توجه به قوانین همان کشور برای ثبت کنندگان شرایط خاصی در نظر گرفته می شود.

 

چرا قیمت دامنه ها در شرکت های مختلف متفاوت است؟

یکی از چالش هایی که امروزه اکثر افراد در دنیای وب با آن روبرو هستند، قیمت های مختلف دامین ها در شرکت های متفاوت است. برای روشن شدن موضوع لازم است تا توضیحی در این خصوص ارائه شود. برای دامنه های بین المللی یک سری نمایندگان خاص وجود دارند که تحت نظر ICANN که سازمان نظارت و پیگیری دامنه در عرصه جهانی است، اقدام به ثبت دامین می نمایند. لذا شرکت های ایرانی با یکی از این نمایندگان فعالیت نموده و دامنه را در پنل های آنام ثبت می نماید.

نکته اینجاست که هر کدام از این پنل ها دارای ویژگی هایی خاصی است و خدمات متفاوتی نیز ارائه می دهد. به همین دلیل قیمت های مختلفی ممکن است رویت شود. آنچه برای یک ثبت کننده مهم است، موارد زیر می باشد:

 • پشتیبانی 24 ساعته
 • ارائه لینک پنل دامین
 • از بین نرفتن دامنه و حفظ دامین در شرایط تحریم
 • فعال نمودن بخش “مخفی نمودن اطلاعات WHOIS”

 

نتیجه گیری:

پیشنهاد می شود قبل از تهیه نام دامین حتما یک گزینه ای را انتخاب نمایید که به فعالیت شما نزدیک باشد تا در آینده نیاز به تغییر این نام نباشد. تغییر نام و تغییر لینک ها می تواند تاثیر منفی در سئو وب سایت داشته باشد. در بحث انتخاب نام چنانچه قصد برند سازی دارید توصیه می گردد تا تمام پسوندهای تحت آن نام را تهیه کنید تا دامین شما مورد سو استفاده قرار نگیرد. سعی کنید نام دامنه هایی را انتخاب نمایید که حدس زدن آن برای مشتری آسان باشد.

 

مژدهی

131 مطلب منتشر شده

کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر(نرم افزار) که 4 سال است در زمینه ترجمه انواع متون تخصصی، انجام پروژه و پایان نامه و همچنین نگارش مقالات داخلی و خارجی در حوزه IT ، مهندسی کامپیوتر و مدیریت فعالیت دارم. با توجه به علاقه ای که به بحث سئو و بهینه سایت داشتم حدود 2 سال است که به صورت جدی بر روی مقالات این گرایش متمرکز شده ام/

درباره این مطلب نظر دهید !